Ve středu 17.6. a ve čtvrtek 18.6.2026 navštívili žáci pátých tříd Valašské muzeum v přírodě. Při výukovém programu, který vedli manželé Čípovi, se žáci seznámili s tím, jak se daly využít kůže z ovcí nebo koz, koňské žíně, ovčí střívka nebo kravské rohy a jak je nápaditě uměli lidé z Beskyd využít nejen k nejnutnějším potřebám, ale také k zábavě. Slyšeli zajímavé povídání o hudebních nástrojích, jejich výrobě a měli možnost si poslechnout krásné melodie, které pan Čip z vlastnoručně vyrobených nástrojů dokázal vyloudit. Páťáci se dozvěděli zajímavosti o salašnickém životě valachů, kde se vzal název Valašsko a co znamenají slova žinčica, gruň, polana, bača, redyk a další. Své nabyté vědomosti pak zužitkovali v soutěžích a odměnou jim bylo dřívko, do kterého si vlastnoručně vydlabali dlátem kytičku.